Survivor Ayak Tenisi

SURVIVOR 2020 OYUNU: Ayak Tenisi Futbolu

Survivor Ayak Tenisi Jimnastik ile futbolun bir karışımı olan ayak tenisi dünya çapında ciddi bir popülerliğe sahip olmuş aynı zamanda rakip sahada topun yere değmesi ile birlikte sayının alındığı oldukça revaçta olan sporlar arasında yer almaktadır.

Survivor Ayak Tenisi

Jimnastik ile futbolun bir karışımı olan ayak tenisi dünya çapında ciddi bir popülerliğe sahip olmuş aynı zamanda rakip sahada topun yere değmesi ile birlikte sayının alındığı oldukça revaçta olan sporlar arasında yer almaktadır. Ciddi anlamda yerel takipçiye sahip olan ayak tenisi aksiyonu bol oyunlar arasında bulunmaktadır. Ayak tenisi oynanırken ayak kafa değil ve omuz istenildiği gibi kullanılabilmektedir. Topun yerde sekmesine izin vermek oyunun temel amacıdır. Oyunun ilk adımları Romanya’da atılmış olup, bu denli ilgi toplamış olan ayak tenisi Romanya’da da üst düzey yöneticiler tarafından da bu spor ata spor olarak ilan edilmiştir.

Ayak Tenisi Maçı Youtube Videosu

Ayak Tenisi Futbol Maçı

Ayak Tenisi İle İlgili Bilgi

Romanya ülkesinde özellikle askerler futbol tenisi oynamış ve birçok turnuva organize etmişlerdir. Bunun yanı sıra polis teşkilatı ile askerlerin yaptığı maçlar halkın büyük beğenisini toplamış olup ayak tenisi futbol odaklı tenis ve voleybolun bazı ögelerin içine alan sporlar arasında yer almaktadır. Ayak tenisi ile ilgili bazı bölgeleri içine alan sporlar arasında yer alırken herhangi bir raket ya da tenis topu kullanılmamakta belli ölçülerde ki saha ve kortlarda el ve dirsek işine vücudun her bölgesinin kullanılması ile oynanabilen spor branşı olmaktadır. Ayak tenisi bayanlarda erkeklerde tekrar çiftler üçlüler kategorilerinde oynanmaktadır. Bunun yanı sıra ayak tenisi maçında saha ölçüsü 8.2x 12.8 olmaktadır.

Ayak Tenisi Detayları

Oyunda kullanılan top nizami futbol topu olurken oyun servis atışı  ile başlamaktadır. Servis karşılayan oyuncu ya da takım yerde 1 kez sekmesine izin verdiği topu doğrudan vuruşla ya da paslaşarak rakip sahaya göndermek zorundadır. Topu fileye takan saha çizgilerin dışında düşüren veya 3 vuruşta karşı tarafa geçirmeyen takımdaki ve bir sayı vermektedir. Bir set bir takım tarafından en az 2 farklı 11 puan elde edilene kadar devam ettirilmektedir. Aksi takdirde oyun 2 fark elde edilene kadar devam ettirilir. Her takım hakemden izin aldıktan sonra set başına 30 saniyelik molaya hak kazanmaktadır. Aynı zamanda hakem  ayak tenisi oyununda bir sette iki kez oyuncu değiştirebilme şansına sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir