Ayak Tenisi

Ayak Tenisi

ayak tenisi

Ayak Tenisi Sporu

Son Zamanların Gözde sporlarından olmaya başlayan ayak tenisi sporu hakkında gerek googlede gerekse sosyal medyada arayışlar hızla devam ediyor.

Ayak tenisi kaç settir? Ayak tenisi nasıl oynanıyor? Ayak tenisi nerede oynanır? Ayak tenisi Survivor kim kazandı?

Ayak Tenisi Oyunu

Topu fileye takan oyuncu ayak tenisi oynanırken saha çizgilerinin dışına düşüren ya da 3 vuruşta karşı tarafa geçirmeyen takım rakibe bir sayı vermektedir. Tüm kategoriler kazanılan sete kadar oynanır. Bir takım tarafından en az iki farkla 11 puan elde edilene kadar oynanan oyunda 2 fark elde edilene kadar devam ettirilmelidir. Aksi takdirde oyun iki farkla elde edilene kadar devam ettirilir. Her takım hakemden izin aldıktan sonra tek başına 30 saniyelik molaya hak kazanmaktadır. Her iki takım oyuncu değiştirebilme hakkına sahipken hakeme maç esnasında herhangi bir engelin kaldırılması için hakem mola verme yetkisi tanınmaktadır. Mola esnasında oyuncular kendi yarı sahalarından yer almak zorundadır.

Ayak Tenisi Hakkında Bilgi

Ortadan file ile bölünmüş sahada ayak tenisi oyunu içerisinde amaç 450 gram ağırlığında ve 70 santim çapındaki topu vücudun eller ve kollar dışındaki bölgeleri ile karşı tarafa geçirmektir. Oyun servis atışı ile başlarken servisi karşılayan oyuncu ya da takım yerde 1 kez sekmesine izin verdiği topu doğrudan vuruş ya da paslaşarak rakip sahaya göndermek zorundadır. Topu fileye takan saha çizgilerinin dışına düşüren ya da 3 vuruş da karşı tarafa geçirmeyen takım rakibe bir sayı vermektedir.

Ayak Tenisi Detayları

Oyun esnasında topu fileye takan, saha çizgilerinin dışına düşüren ya da üç vuruş da karşı tarafa topu geçirmeyen takım oyunu kaybetmektedir. Tüm kategoriler kazanılan sete kadar oynanmaktadır. Oyun içerisinde set bir takım tarafından 2 farkla 11 puan elde edilene kadar oyun devam ettirilmelidir. Bir set bir takım tarafından en az 2 farkla oynanırken, oyun 2 fark elde edilene kadar devam ettirilir. Her takım hakemden izin aldıktan sonra set başına 30 saniyelik molaya hak kazanmaktadır. Tekler hariç her takım bir sette iki kez oyuncu değiştirme hakkına sahiptir. Oyunun hakemi maç esnasında oluşan bir engelin kaldırılması adına  ayak tenisi oyununda oyunculara mola verme yetkisi tanımaktadır.

Ayak Tenisi Oyun Kuralları

Ayak tenisi oyunu içerisinde topa kolları ve elleri dokunmadan, fakat omuzlar dahil vücudun tüm kısımları ile dokunmanın serbest olduğu oyun içerisinde takımlar 3 dokunuş ve yerdeki ki zıplama ile sınırlandırılmıştır. Topu karşı tarafa göndermeden önce tüm vuruşların yapılmasına gerek kalmadan topu tek vuruşta karşı tarafa gönderilebilir. Eğer tüm dokunuşlar kullanılmışsa ayak tenisi oyuncularının tekrardan topa dokunmasına gerek bulunmamaktadır.

Ayak Tenisi Filesi Ölçüleri

Ayak tenisi voleybolun bazı detaylarını içerisine alırken, herhangi bir raket ya da tenis topu kullanılmamaktadır. Herhangi bir raket ve tenis topu kullanılmadan belirli ölçülerdeki saha ve kortlarda el ya da dirsek dışında vücudun her bölgesinde kullanılması ile oynanabilen bu oyun kadınlar ve erkeklerde tekler, çiftler, üçler kategorilerinde oynanmaktadır. Bunun yanı sıra ayak tenisi tekler maçında saha ölçüsü 12.8x 8.2 olmaktadır. Çiftler üçlüler maçında ise oyun alanı 8.2m.x18m boyutlarında olurken, oyunda kullanılan top futbol topu olmaktadır. Topun ağırlığı 396 gram olurken, file yüksekliği ise 1.10 metre olmaktadır. Oyun servis atışı ile başlar ve servisi karşılayan oyuncu ya da takım yerde bir kes topun sekmesine izin verdiği topu, direkt olarak vuruşla ya da paslaşarak rakip sahaya göndermek zorundadır.

Ayak Tenisi File Yüksekliği

Ayak tenisi tekler, çiftler ve üçler biçiminde kategorileri ile bulunan file bölünmüş sahada ayakla atılan servise başlar ve servisin karşılanması dışında top yere değmeden ayakla vurularak karşı sahaya gönderilmesi esasına dayanan bir oyun türü olmaktadır. Ağ ile ortasından ikiye bölünen bir alanda tek ya da çift oyuncuların raketle karşılıklı vurdukları topu belli kurallara göre karşılanamayacak biçimde birbirlerinin alanına düşürerek sayı kazanmaları esasına dayanan oyun alanı alantopu olmaktadır. Ayak tenis özellikle futbolcuların antrenmanlarda top hakimiyetini artırmak ve tekniklerini ilerletmek amacıyla yaptıkları spor olarak büyük popülarite kazanmış ve yayılmıştır. Oyunun ilk adımları Romanya’da atılmış ve çok fazla  ilgi toplamıştır. Özellikle bu ülke içerisinde askerler ayak tenisi oynamış ve birçok turnuva organize etmişlerdir

Ayak Tenisi Filesi Decathlon

Ayak tenisi sahasında her yeri kaplayacak şekilde 23 metre uzunluk 11 metre genişlikte oynanmaktadır. Kort tenis kortu filesi ile 11 metre yüksekte olacak şekilde ortadan ikiye ayrılmaktadır. İleri yaşlarda 5 numara boyutunda ve top kullanılmaktadır. Zemini zedeleyebilecek krampon ya da halı saha ayakkabıları yasaklanmıştır. Maç 3 oyundan ikisini içerirken 15 puana ulaşan ilk takım maçı kazanmaktadır. Her takımda 3 oyuncu dururken, her maç için takımın ikişer yedek oyuncu hakkı bulunmaktadır. Bir centilmenlik maçında  ayak tenisi içerisinde en az bir kadın oyuncu süreden bağımsız sahada yer almaktadır. Her oyundan sonra takım 3 dakika dinlenerek taraf değiştirmelidir. Topa bir oyuncu dokunmadan önce yerde de bir kez sekme hakkı bulunmaktadır. Oyunda 3 oyuncu olduğuna göre bu top yerde 2 kez sekebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir