Ayak Tenisi

Ayak Tenisi Sporu Hakkında!

ayak tenisi hakkında

Ayak tenisi nedir? Nasıl oynanır? Kuralları nelerdir? Kaç kişi ile oynanır? Kaç dakikalıktır?

Ayak tenisi nedir? Nasıl oynanır? Kuralları nelerdir? Kaç kişi ile oynanır? Kaç dakikalıktır?

Doğu Avrupa’nın gözde sporu ayak tenisi son dönemlerde ülkemizde de ilgi görmeye başlamıştır. Tekler, çiftler ve üçler şeklinde oynanırken oyuncular topa kolları ve elleri ile dokunamazlar.  11 ya da 21 sayıda sonuçlanırken yüksek olan maçı da kazanmaktadır. Futnet olarak da tanınan futbol tenis futbolla oynanan sporlar arasında yer almaktadır. İçeride ya da dışarıda bir mahkemede alçak bir ağa bölünebilen ve ekipler dışında topun vücudunun herhangi bir bölmesinde topa vuran bir puan kazanmaya çalışan iki rakip takımla oynanan top oyunları arasında yer almaktadır.

ayak tenisi hakkında
ayak tenisi hakkında

Ayak Tenisi Kuralları

Futbol yeteneklerini geliştirmek isteyen insanlar ayak tenisi topuna alıştıkları için antrenmanların dışında olduğundan iyi bir değişim olarak görmektedir. Basit oyun kuralları tamamlandıktan sonra oyuncular farklı taktik ve stratejiler geliştirmeye başlarlar. Bu durumda da maçlar gerçekten rekabetçi bir yapıda devam eder. Bir tenis kortu filesi 11 metre yüksekte olacak bir şekilde ortadan ikiye ayrılmalı ve 12 ve üzeri yaşlarda 5 numara boyutunda bir top kullanılarak zemini zedeleyebilecek krampon ya da halı saha ayakkabıları ile saklanmaktadır.

Ayak Tenisi Maçı

Ayak tenisinde maç 3 oyundan ikisine yer verirken, 15 puana ulaşan ilk takım ayak tenisi maçını kazanmaktadır. Her takımda 3 oyuncu yer alırken, her maç için her takımın yedek oyuncu hakkı bulunmaktadır.  Bu durumda centilmenlik maçında en az 1 kadın oyuncusu resimden bağımsız sahada yer almalıdır. Her oyundan sonra takımlar 3 dakika dinlenerek taraftar değiştirmelidir. Oyun bir yazı tura ile başlayarak yazı turanın galip başlama servisini gerçekleştirmekte oynayacakları tarafı seçmektedir. Ayak tenisinde ilk servisi atacak olan oyuncu ana çizgilerin dışında durmalı bunun yanı sıra iki kez de deneme hakkına sahip olmaktadır. Topun eliyle ya da yerde 1 kez çekmesine izin verdikten sonra ayağa ile durarak oyuna dahil edebilmektedir. Top karşı takımın kortunun farklı bir yerine düşmesi nedeniyle top fileye çarpıp da geçerse atış tekrar edilmektedir. Aynı şekilde atış da yine top takılırsa puan karşı tarafa geçer ve servisi onlar kullanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir