Ayak Tenisi

Ayak Tenisi Saha Ölçüleri

ayak tenisi saha ölçüleri nelerdir

Ayak Tenisi Sahasının Ölçüleri Nelerdir? 

Ayak Tenisi Saha Ölçüleri

Üçer kişilik iki takım halinde oynanan ayak tenisinde el dışında bütün vücudu kullanmak serbesttir. Ülkemizde ve diğer ülkelerde son derece popüler olan ayak tenisi oldukça sert bir plastik top ile oyun devam ettirilmektedir. Jimnastik ve futbolun karışımı olan ayak tenisi dünya üzerinde ciddi bir popülerliğe sahip olmaktadır. Rakip sahada topun yere değmesi ile beraber sayı alınır. Servis dairesinde bulunan oyuncunun servisi ile başlayan ayak tenisi 3 set halinde oynanmaktadır. Ciddi anlamda yerel takipçiye sahip olan ayak tenisi aksiyonu bol biri oyun olmaktadır. Ayak tenisi oynanırken ayak, kafa, diz, omuz istenildiği gibi kullanılabilmektedir. Topun yerde sekmesine izin vermemek oyunun temel amacıdır. Ayak tenisi futbol odaklı tenis ve voleybolun bazı bölgelerin içine almaktadır. Herhangi bir ceket ya da tenis topu kullanılmamaktadır. Ancak ayak tenisi kortunda oynandığı takdirde futbol yeteneklerini daha da devam ettirmek isteyen kişiler tenis futbolun da alıştıkları rutin antrenmanların dışında olmasından dolayı farklı bir değişim olarak göstermektedir.

ayak tenisi saha ölçüleri nelerdir
ayak tenisi saha ölçüleri nelerdir

Ayak Tenisi Sahasının Ölçüleri Nelerdir? 

Ayak tenisi kadınlar ve erkeklerde tekler, çiftler ve üçler kategorilerinde oynanmakta olup tekrar maçında saha ölçüsü 12.8 olmaktadır. Çiftler üçler maçında ise oyun alanı 8.2m. x 18m boyutlarında olmaktadır. Oyunda kullanılan top nizami futbol topu olurken bu topun ağırlığı ise 396 gram olmaktadır. Aynı zamanda ayak tenisi için file yüksekliği ise 1.10 metre olurken oyun servis atışı ile başlamaktadır.

Ayak Tenisi Oyun Başlangıcı

Ayak tenisinde oyun servis atışı ile başlamakta olup ayak tenisi servisini karşılayan oyuncu ya da takım yerde 1 kez çekmesine izin verdiği topu doğrudan vuruşta ya da paslaşarak rakip sekmesine izin verdiği topu doğrudan vuruşta ya da paslaşarak rakip sahaya göndermek zorundadır. 11 puan elde edilene kadar ayak tenisi oyunu oynanmaktadır. Aksi takdirde oyun 2 fark elde edilene kadar devam ettirilir ve her takım hakemden izin aldıktan sonra set başına 30 saniyelik molaya kazanıkmaktadır. Tekler takım bir sette iki kez oyuncu değiştirebilirken hakemler maç sırasında herhangi bir engelin kaldırılması için hakem molası verme yetkisi tanımaktadır.  Mola esnasında ise oyuncular kendi yarı sahalarında bulunmak zorundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir