Ayak Tenisi

Ayak Tenisi Ekipmanları

Ayak Tenisi Ekipmanları

Ayak Tenisi Ekipmanları Nelerdir ?

Ayak Tenisi Ekipmanları

Ayak tenisi resmi futbol oyunu olmasa dahi futbol takımlarının idmanlarında zaman zaman yer almaktadır. Tenis oyununun bir benzeri olan ya da daha fazla sayıda oyuncu ile ayak tenisi oyunu devam ettirilmektedir. Futbol oyununun bir benzeri olan bu oyunda, kurallar oldukça pratiktir. Tenisin ayak ile oynanan versiyonu niteliğinde olan bu oyun uzun soluklu olması nedeniyle oyun içerisinde birçok lig yer almaktadır. Her yeni yeni ligde daha güçlü rakipler kişileri beklemektedir. Ayak, kafa, göğüs kullanılarak oynanan bu oyunda başarılı buluşlar yaparak maçların kazanılması gerekmektedir. Karakter ile başarılı maçlar ortaya çıkartarak bu liglerde tecrübe edinilmekte ve günden güne daha zorlu liglerde oynamaya başlanabilmektir. Bu oyun için ekipmanlar tamamlanarak sorunsuz bir şekilde oyun devam ettirilmektedir.

Ayak Tenisi

Ayak tenisi kadınlar ve erkeklerde tekler, çiftler ve üçlüler kategorilerinde oynanmaktadır. Bunun yanı sıra ayak tenisi içerisinde tekler maçında saha ölçüsü 8.2×12.8 olmaktadır. Oyunda kullanılan top futbol topu olurken topun ağırlığı ise 396 gram file yüksekliği 1 metredir. Oyun servis atışı ile başlarken servisi karşılayan oyuncu ya da takım yerde bir kez sekmesine izin verilerek, doğrudan vuruşla ya da paslaşarak rakip sahaya vermek zorundadır. Topu saha dışına düşüren ya da ilk vuruşta karşı tarafa geçirmeyen takım ve rakibe bir sayı vermektedir. Tüm kategoriler kazanılan sete kadar oynanmaktadır.

Ayak Tenisi Hakkında Bilgi

Servis dairesinde bulunan oyuncunun servisi ile başlayan ayak tenisi 3 set halinde oynanmaktadır. Ciddi anlamda yerel takipçiye sahip olan ayak tenisi aksiyonu bol oyunlar arasında yer alırken aynı zamanda ayak, kafa, diz ve omuz istenildiği gibi kullanılabilmektedir. Topun yerde sekmesine izin vermemek uyumun temel amaçları arasında bulunmaktadır. Voleyboldaki temel kural gibi ayak tenisinde de topa en fazla 3 kere vurulabilmektedir. Ayak tenisi oyununda top mutlaka rakip sahaya ulaşmalıdır. Setler 15 sayı ve üzerindedir. Sahaya 3 oyuncu çıksa dahi her takımın 12 oyuncusu bulunmaktadır. Her sette farklı bir üçlü çıkartılmaktadır. Skorun berabere olması gibi bir durumda ise beraberliğin bozulması için set uzatılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir