Ayak Tenisi

Ayak Tenisi Bahsi Var Mı?

Sporda para kazanmak günden güne daha popüler hale gelmektedir.

Sporda para kazanmak günden güne daha popüler hale gelmektedir. Bununla beraber çok fazla bilgisi olmayan sporcularında kazanma şansının olması ihtimalleri artırmaktadır. Prestijli bir oyun olan ayak tenisi bahsi bulunmamakla beraber, günden güne popülerliğini daha da  genişletmiştir. Ayak tenisinde oyun servis atışı  ile başlamakta ve servisi karşılayan oyuncuya da takım yerde 1 kez sekmesine izin verdiği topu direkt olarak vuruşlu ya da paslaşarak rakip sahaya göndermek zorundadır. Oyun içerisinde topu fileye takan, saha çizgilerinin dışına düşüren ya da üç vuruş da karşı tarafa geçirmeyen takım rakibe bir sayı vermektedir.

Ayak Tenisi Malzemeleri Nelerdir?

Ayak tenisi oyunu için plastik bir top ve file yeterli olmaktadır. Ayak tenisinde başarılı vuruşlar gerçekleştirebilmek için saatlerce çalışmak gerekmektedir. Geniş bir alanda oynanan ayak tenisi günümüzde plajlar da amatör bir şekilde oynanmaktadır. Tenisteki malzemelerin karşıtı olan voleybol malzemeleri birebir aynısı olarak kullanılıyor olsa dahi teknik açıdan ayak tenisi daha farklıdır. Kış aylarında kapalı spor salonlarında da oynanabilen ayak tenisi için sert bir saha gerekmektedir. Filenin boyu erkekler için 1.55 kadınlar içinse 1.45 olmaktadır. Ayak tenisinin topları bambu saplarından yapılmasından dolayı sert bir yapısı bulunmaktadır. Ayak tenisinde başarılı atılmış servis birçok zaman sayı getirmektedir. Servis kullanacak olan oyuncu mutlaka servis dairesinin içinde bulunmalı ve diğer oyuncular da konumlarını kendileri belirleyebilmektedir.

Ayak Tenisi Nasıl Oynanır?

Ayak tenisi kadınlar ve erkekler de tekler, çiftler, üçler kategorilerinde oynanmaktadır. Aynı zamanda ayak tenisi tekler maçında sahanın ölçüsü 8.2x 12.8 olarak belirlenmiştir. Çiftler ve Üçler maçında ise oyun alanı 8.2m.x 18m. boyutlarını taşımaktadır. Oyun içerisinde yer alan top nizami futbol topu olurken, bu topun ağırlığı 396 gram, file yüksekliği ise 1.10 metre olmaktadır. Topu fileye takan saha çizgilerinin dışına düşüren ya da üç kuruş da karşı tarafa geçirmeyen takım rakibe bir sayı verirken tüm kategoriler dışına düşüren ya da 3 vuruşta karşı tarafa geçirmeyen takım rakibe bir sayı vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir